Toshe Proeski

Najbolji forum o nashem andjelu Toshetu!
 
PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiLista članovaKorisničke grupeRegistruj sePristupi

Delite | 
 

 Koncert u Beogratskoj areni na Dan zaljubljenih

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Miona_Toshe
Admin
Admin
avatar

Broj poruka : 72
Datum upisa : 25.06.2008
Godina : 22
Lokacija : ♫♪♫♪On the 7th heaven!♫♪♫♪

PočaljiNaslov: Koncert u Beogratskoj areni na Dan zaljubljenih   Sre Jul 02, 2008 6:52 am

Концерт во Белградска Арена

Нa 14 февруари 2007 година, Тоше одржа спектакуларен концерт во српската престолнина - Белград. На неговиот концерт присуствуваа помеѓу 15 и 20 илјади луѓе од сите генерации. Концертот се одржа во Белградската Арена, најубавата сала за концертни, културни и спортски активности на Балканот.

За концертот на Тоше, српските медиуми известуваа неколку дена претходно, респектирајќи го како голем и централен настан во српската метропола. Тоше со своето тричасовно шоу успеа да го докаже тоа. Тој го започна концертот со песната Пратим те (македонска верзија По тебе), а потоа се изнаредија сите негови хитови од српската фаза на неговата кариера, со исклучок на Тајно моја, која публиката на течен македонски ја испеа хорски, од прв до последен збор.

"Ова е најсреќен ден во мојот живот. Прв пат ми се случува концертот кој уште да не е почнат, јас се плашам дека ќе заврши" - рече Тоше по неколку испеани песни. На одличен српски јазик, Тоше без проблем комуницираше со својата публика како никогаш до сега. Ерупција од задоволства настана кога најпрво им го честиташе православниот празник Св.Трипун, па интернационалниот Св.Валентин. Фидбекот постојано се враќаше од другата страна, оти фановите ги знаеја сите песни напамет.

Како што забележаа некои медиуми, Тоше на концертот се покажа како одличен гитарист, речиси на самиот старт кога се фати за гитара, во изведба на Лејди. Со него на сцена беа и членовите на неговиот бенд Blue Funky Individuals, диригентот Саша Николовски - Ѓумар, симфониски оркестар, хор...и сите беспрекорно си ја завршија својата работа.
Nazad na vrh Ići dole
Pogledaj profil korisnika http://tose-angel.niceboard.biz
Miona_Toshe
Admin
Admin
avatar

Broj poruka : 72
Datum upisa : 25.06.2008
Godina : 22
Lokacija : ♫♪♫♪On the 7th heaven!♫♪♫♪

PočaljiNaslov: Re: Koncert u Beogratskoj areni na Dan zaljubljenih   Sre Jul 02, 2008 6:53 am

Тоше на концертот имаше и многубројни гости, Биља Крстиќ со која ги испеа македонските народни песни Јовано,Јованке и Море сокол пие, Џана Нанини, со која заедничката песна Арија ја имаше својата светска премиера, Александра Милиќевиќ со која ја испеа песната 1200 Милји (во оригиналната изведба со Гоца Тржан), оркестарот на Срѓан Азировиќ со кој ја исполни Несаница (тема од филмот Ивкова слава) и Танец кои уште еднаш докажаа дека се вистински македонски културни амбасадори.

Крајот на концертот беше вистински делириум, бидејќи за крај беа оставени неговите најголеми хитови - Лагала нас мала, Чија си и Срце није камен. Како специјален подарок од Тоше за неговите фанови, тој ги исполни Fragile од Стинг, Nothing else matters од Металика и Као какао од Леб и сол.

На 12.02.2008 година концертот од Белградската арена започна да се продава во ДВД издание. Овој концерт е одлика на неговиот патриотизам и се она што беше Тоше – велат од неговата матична продукција „Аворд“. На ДВД-то има материјали од хрватскиот Радијски фестивал во Хвар, промоцијата на албумот „Игри без граници“ од Загреб.
Nazad na vrh Ići dole
Pogledaj profil korisnika http://tose-angel.niceboard.biz
 
Koncert u Beogratskoj areni na Dan zaljubljenih
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Toshe Proeski :: *O nashem andjelu* :: Koncetri & Turneje-
Skoči na: