Toshe Proeski

Najbolji forum o nashem andjelu Toshetu!
 
PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiLista članovaKorisničke grupeRegistruj sePristupi

Delite | 
 

 Aplauz za Toshu

Ići dole 
AutorPoruka
Toshyca :)
Admin
Admin
avatar

Broj poruka : 138
Datum upisa : 25.06.2008

PočaljiNaslov: Aplauz za Toshu   Uto Jul 08, 2008 1:56 am

Силен аплауз за Тоше на Сунчане скале

Според
најавите, синоќа на првата вечер на фестивалот Сунчане скале, во Херцег
Нови, во програмата Принчеве награде, специјалното признание за животно
дело постхумно му беше доделено на нашиот легендарен музичар Тоше
Проески.

Замина млад, но остави многу зад себе, а
присутните на Канли кулата се уште се сеќаваат како ги разнежи со
извонредните балади Тајно моја и Сонце во твоите руси коси – кажаа
водителите во воведниот збор, по што присутните со силен аплауз ја
поздравија одлуката на дирекцијата на фестивалот. Во име на
семејството, статуетката за животно дело ја презеде македонскиот
амбасадор во Црна Гора, неговата екселенција Стефан Николовски.

Освен
специјалното признание за Тоше, никој од македонските изведувачи, кои
беа номинирани за некоја од Принчевите награди, не ја доби статуетката.
Во категорија дует, во која беа номинирани Тијана и Владо Јаневски,
наградата ја добија Алекса Јелиќ и Ана Штајдохар. Елена Ристеска, која
беше номинирана во две категории – албум на годината и женска
интерпретација, не се искачи на победничкиот трон, а наградите отидоа
во рацете на Сергеј Ќетковиќ, односно Нина Бадриќ. Во категоријата
аранжман на годината беше номиниран Никша Братош, за аранжманот во Игра
без граница на Тоше Проески, но наградата ја добија Енис Кинг и Кнез.

_________________
Ne zaboravi nikad...
Na tvojoj sam strani...
Da volim te niko...
Mi nece zabranit...
Nazad na vrh Ići dole
Pogledaj profil korisnika
Miona_Toshe
Admin
Admin
avatar

Broj poruka : 72
Datum upisa : 25.06.2008
Godina : 22
Lokacija : ♫♪♫♪On the 7th heaven!♫♪♫♪

PočaljiNaslov: Re: Aplauz za Toshu   Čet Jul 10, 2008 6:13 am

Jao Boze xtrax

_________________

************************************
*~*Toše & Andrijana=F.T. in LOVE*~*
************************************
Nazad na vrh Ići dole
Pogledaj profil korisnika http://tose-angel.niceboard.biz
Wicky =)

avatar

Broj poruka : 17
Datum upisa : 20.08.2008
Godina : 22
Lokacija : Kraljevo

PočaljiNaslov: Re: Aplauz za Toshu   Sre Avg 20, 2008 8:13 am

Miona_Toshe ::
Jao Boze xtrax
Nazad na vrh Ići dole
Pogledaj profil korisnika
Sponsored content
PočaljiNaslov: Re: Aplauz za Toshu   

Nazad na vrh Ići dole
 
Aplauz za Toshu
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Toshe Proeski :: *O nashem andjelu* :: Toshe Proeski-
Skoči na: